BIM kļūst obligāts. Vai projekti kļūs dārgāki?
18. decembris, 2024 pl. 11:26
Izmaiņas "Ēku būvnoteikumos" nosaka, ka no 2025. gada 1. janvāra BIM būs obligāts 3. grupas ēku jaunbūvēm, kuras finansē publiskais pasūtītājs. Vai projekti šo izmaiņu dēļ kļūs dārgāki?
Īsā atbilde ir: jā, ja izpildīsies kāds no trīs nosacījumiem, par kuriem lasi šajā rakstā.
Kas tiek prasīts
Pirmais solis BIM ieviešanai projektā ir prasību jeb tehniskās specifikācijas izstrāde. Ja prasības ir pārspīlētas, respektīvi, tādas, kas pieprasa no BIM funkcijas, kuras netiks izmantotas un nesniegs vērtību, tas projektus var sadārdzināt par desmitiem vai pat simtiem tūkstošiem eiro. Kā no tā izvairīties? Prasīt tikai to, kas sniedz būtiskāko ieguvumu. Iepriekš esmu rakstījis par četriem vērtīgākajiem BIM pielietojumiem, kas var sniegt vērtību jebkura izmēra projektiem. Tiem, kas tikai sāk izmantot BIM savos projektos, būtu vēlams ar to sākt.
Šobrīd noslēguma fāzē ir darbs pie jauna Latvijas standarta, kas ļaus pasūtītājiem to izmantot kā pielikumu tehniskajai specifikācijai, lai izpildītu MK noteikumu prasības. Tomēr tas nenozīmē, ka par BIM netiks pārmaksāts vai ka iepirkumu fāzē no pasūtītāja nekas cits nebūs nepieciešams.
Izpildītāji
Jebkura BIM projekta izdošanās ir atkarīga no komandas, kas to īsteno. Jaunais standarts, kuru pieminēju, nesniegs informāciju par BIM kvalifikācijas prasību iekļaušanu iepirkumos. Tas nozīmē, ka pasūtītājiem pašiem būs jāpieņem lēmums, kā pārliecināties par piegādātāju kompetenci. To var darīt dažādos veidos, kā skaidroju savās apmācībās, taču tas ir ļoti būtisks process. Citos iepirkumos, kur nav noteiktas kvalifikācijas prasības, bieži piedalās uzņēmumi, kuriem nav nekādas pieredzes BIM pielietošanā. Tas nozīmē, ka, samaksājot vairāk, pasūtītājs nesaņems no BIM nekādu ieguvumu, jo izvēlētā komanda nespēs tos nodrošināt.
Pielietošana
Pat ja izvēlēsieties labāko komandu, kura īstenos visefektīvākās BIM prasības, tas nenozīmē, ka nepārmaksāsiet. Pēdējais būtiskais veiksmes faktors ir BIM pielietošana atbilstoši sākotnēji noteiktajam. Tas nozīmē, ka pasūtītāja komandai (tajā skaitā lietotājiem) aktīvi jāiesaistās, piemēram, izskatot risinājumus 3D vidē, pārliecinoties, ka būvprojekti un tāmes ir iegūti no BIM, un tas jādara regulāri. Ļoti bieži esmu novērojis, ka pasūtītāji pieprasa savos projektos BIM, bet pēc tam neiesaistās tā lietošanā. Izpildītāju komanda šādā situācijā bieži nav motivēta izmantot BIM tā, kā sākotnēji noteicis pasūtītājs.
BIM veiksme
Ja visi trīs nosacījumi izpildās, tad, atbilstoši praktiskiem pētījumiem un manai personīgajai pieredzei, BIM nevis sadārdzinās projektu, bet sniegs būtiskus ieguvumus — ne tikai finansiālus, bet arī uzlabojot lietotāju labsajūtu un apmierinātību ar sasniegto rezultātu.