Kā izpildīt būvnoteikumu BIM prasības?
2. janvāris, 2025 pl. 13:17,
Nav komentāru
Grozījumi ēku būvnoteikumos nosaka, ka no 2025. gada 1. janvāra BIM ir obligāts. Šīs noteikumu izmaiņas ir plaši interpretējamas, tādēļ paskaidrošu nedaudz detalizētāk par to nozīmi šajā rakstā.
Uz ko tie attiecas
Šī brīža redakcijā noteikumi attiecas uz visiem publiskajiem projektiem, kas ir 3. grupas ēkas. Tas nozīmē, ka prasības neattieksies uz rekonstrukcijas vai renovācijas projektiem, inženierbūvēm (ceļi, tilti u.c.), kā arī būvēm, kas nav trešās grupas ēkas.
Tas nenozīmē, ka pasūtītāji nevar pieprasīt BIM arī rekonstrukcijas u.c. projektos, tomēr tas nav obligāti. Ņemot vērā lielo rekonstrukcijas projektu apjomu un ieguvumus, ko BIM var sniegt, uzskatu, ka pasūtītājiem, kas jūtas pārliecināti par BIM, to būtu vērts izmantot.
Ja projekts kvalificējas
Ja projekts kvalificējas prasībām, ir jāizstrādā arhitektūras, būvkonstrukciju un ēkai nepieciešamo inženiertīklu daļu modeļi.
Noteikumu redakcijā nav definēts:
- Kad modeļi jāizstrādā un kādi elementi tiem jāsatur (piemēram, vai tie jāveido skiču projekta (MBP) stadijā vai vēlāk);
- Cik bieži tie jānodod pasūtītājam izskatīšanai;
- Kāda detalizācija un kāda informācija tajos jāiekļauj.
Tas nozīmē, ka bez papildu prasībām var uzmodelēt vienkāršu kastīti, nosaukt to par arhitektūras modeli, un tas kvalificētos.
Papildus MK noteikumi nosaka, ka BIM jāievieto BIS atvērto datņu formātā. Lai gan industrijā ar to visbiežāk saprot IFC formātu, 3D modeļus var eksportēt arī PDF formātā, kas kvalificējas kā atvērtais formāts.
Nekādas papildu prasības atvērtajiem modeļiem nav definētas, un to tālāka lietošana var būt ierobežota, jo IFC var eksportēt dažādos veidos un modeļi var būt ar ļoti atšķirīgu kvalitāti.
Riski
Bez detalizētām prasībām šie noteikumi rada riskus:
- Projekti kļūs dārgāki, jo piegādātāji iekļaus papildu izmaksas par neskaidru darba apjomu;
- Bez pasūtītāja izpratnes un iesaistes modeļu lietošanā no BIM var nebūt nekādu ieguvumu;
- Bez kompetentas komandas, kas spēj izstrādāt un pielietot BIM, projekts neiegūs pievienoto vērtību;
- Bez skaidrām BIM prasībām tiek atstāta vieta plašām interpretācijām, kas var novest pie tā, ka pasūtītājs nesaņem cerēto rezultātu;
- BIM nepalīdzēs, ja nav skaidrs, kāpēc tas tiek lietots un kādi mērķi ar to jāpanāk.
Kā rīkoties?
Lai gan noteikumu izmaiņas ir stājušās spēkā, ja pasūtītājiem nav pārliecības par to piemērošanu, ir vairāki rīcības varianti:
- Pielietot nozarē pieejamās BIM prasības – piemēram, VNI izstrādātās. Tomēr tās ir specifiskas VNI vajadzībām un var sadārdzināt projektus, ja nav padziļinātas izpratnes par to pielietošanu.
- Sagaidīt jauno BIM standartu – pašlaik LVS izstrādā jaunu standartu, kas skaidrāk definēs BIM pielietošanu projektos. Kā attiecīgās standartizācijas komitejas vadītājs, nākamajos rakstos dalīšos ar informāciju par šo standartu pirms tā publikācijas. Standarts, iespējams, būs pieejams šī gada otrajā pusē.
- Izglītoties – BIM veiksmes pamatā ir abu pušu – pasūtītāja un piegādātāja – zināšanas par BIM sniegtajiem ieguvumiem un to pielietošanu, lai uzlabotu projektus. Šobrīd ir pieejamas plašas iespējas izglītoties – sākot no dažādiem kursiem līdz pat maģistra grādiem BIM vadībā. Iespējams, tevi varētu interesēt arī mani izstrādātie asinhronie tiešsaistes mācību kursi, kuros iekļauti gan BIM pamati, gan specifiska informācija par to, kā iekļaut BIM prasības iepirkumos, izmantot prasību veidnes un praktiski pielietot BIM, lai no tā gūtu reālu labumu.
- Pieteikties bezmaksas 40 minūšu konsultācijai – ja esi pasūtītājs, piesakies konsultācijai, kur atbildēšu uz jautājumiem par BIM ieviešanu un pielietošanu, kā arī sarunas laikā, veicot situācijas analīzi, sniegšu rekomendācijas par tālākajiem soļiem. Pieejamie laiki ir ierobežoti.